jedovata bylinkaRanostaj pestrý

Coronilla varia

Viciaceae (Vikovité)
Ľudové názvy: botečky Panny Márie, čičorečka, čičirenka, nepravý úročník, strakatá venečka, venečenka, vlčí hrach
Česky: Čičorka pestrá, Anglicky: Crown Yetch, Francúzsky: Coronille bigarrée, Nemecky: Bunte Kronwicke, Španielsky: Coronilla cambiante, Taliansky: Coronilla cangiante , Maďarsky: Tarka koronilla; Tarka koronafúrt
Súvisiace indikácie: Astma
Súvisiace edície: jedovaté
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Coronillae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Ranostaj pestrý je trváca bylina s 30-120 cm dlhými rozkonárenými a poliehavými až popínavými listnatými stonkami. Striedavé stopkaté, nepárne perovito zložené listy majú krátko stopkaté, podlhovasto elipsovité a štetinovito hrotnaté lístky.

Stopkaté okolíky mávajú 10-20 obojpohlavných, súmerných, krátko stopkatých päťpočetných kvetov so zvonkovitými kalichmi, ružovou alebo bielou (strieška, krídla, člnok) korunou s jednou voľnou a deviatimi zrastenými tyčinkami s vrchným semenníkom. Plod je ružencovitý struk.

Z bežnejších príbuzných druhov rastú u nás ranostaj pošvatý (Coronilla vaginalis Lam.) a ranostaj ľúby (Coronilla emerus L.), prípadne aj ranostaj venčený (Coronilla coronata Nath. - v slovenských Karpatoch) alebo ranostaj širokolistý (Coronilla elegans Panč. - vo svetlých lesoch východného Slovenska). 

Ranostaj pošvatý i ľúby kvitnú žlto, ale prvý je bylina (zdola drevnatejúca), s nechtami korunných lupienkov asi dĺžky kalicha, a druhý vyše metra vysoký ker, ktorý je vzácne splanený v oblasti Čachtických kopcov a v Malých Karpatoch - patrí ku kvetene južnej Európy a sadieva sa aj v záhradkách.

Výskyt

Druh žije u nás v dvoch plemenách, najmä na suchých lúkach, v kroviskách, svetlých lesoch, rúbaniskách, na násypoch, medziach a rumoviskách, všade na teplých stanovištiach, často aj na vápencových podkladoch.