jedovata bylinkaParasca väčšia

Ammi majus

Apiaceae (Mrkvovité)
Ľudové názvy: khella, Biskupská bylina
Česky: Moračina větší, Latinsky: Ammi visnaga (L.) Lam.
Súvisiace edície: jedovaté, koreniny
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Ammi majoris fructus Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - plod Ikona zber - plod Ikona zber - plod Ikona zber - plod Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Ammi majoris herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona plod plodIkona vňať vňať

Botanický popis

Materská rastlina – Ammi visnaga (L.) Lam. – mrkvovité – Apiaceae (Umbelliferae), z nej liečebne používaný plod – Ammeos visnagae fructus, a z neho vyrábané prípravky a galeniká.

Typická mrkvovitá rastlina s priamou byľou vysoká aj 25 – 80 (150) cm, listy má 2 – 3 násobne perovité, celistvookrajové, drobné biele kvety v mnoholúčovitých okolíkoch, plody sú široko elipsovité dvojnažky, podobné rasci.

Celá rastlina je aromatická, chuť má korenistú.

Výskyt

Doma je v Stredozemí, vyskytuje sa od Kanárskych ostrovov po Perziu a nájde sa aj v strednej a západnej Európe. Udomácnila sa tiež v Amerike, kde sa aj pestuje. Najväčšia časť plodov pochádza z pestovateľských plôch Maroka, Egypta a Tuniska.