Pakost smradľavý

Geranium robertianum L.

Geraniaceae (Pakostovité)
Ľudové názvy: bocianí noštek, býčnik, čapina, čapí nos smrdutý, milosť božia
Česky: Kakost smrdutý, Anglicky: Herb Robert, Francúzsky: Geranium robertin, Nemecky: Ruprechts-Storchschnabel, Španielsky: Hierba robertiana, Taliansky: Cícutarossa, Maďarsky: Bakbúzó gólyaorr (gerely), Henézszagú gólyaorr
OBSAHUJE
3 recepty
Súvisiace edície: medonosné, obklady, omývanie, kloktadlá
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Geranii herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Jednoročná bylina vysoká asi 40 cm. Byľ má priamu alebo poliehavú, rozkonárenú, krehkú, chlpatú, ružovú. Listy sú zložené z 3-5-stopkatých lístkov so zúbkatými úkrojkami.

Kvety karmínovoružové, stopkaté, pazušné, tvoria dvojkvetové vidlice.

Plod je zobákovitý; rozpadá sa na zobákovité plôdiky.

Rod pakostov má asi 170 druhov, z čoho u nás rastie 20. Všetky druhy sú si veľmi podobné. Azda najrozšírenejší je p. lúčny - Geranium pratense L., ktorý rastie na lúkach i medziach a kvitne modro. Rovnako hojný je pakost krvavý - Geranium sanguineum L. kvitnúci červeno.

Pakostu smradľavému sa veľmi podobá aj iný zástupca čeľade - bociannik rozpukovitý (Erodium cicutarium L'Hér.); má zobákovité zakončenie plodov, ktoré sa za sucha skrutkovito stočí a pred dažďom rozvinie (na p. smradľavom sa stočí iba do oblúka).

Pakost smradľavý sa od všetkých podobných druhov odlišuje najmä listami. Jeho stonka i listy nepríjemne páchnu.

Výskyt

Rastlina rastie na vlhkých a tienistých miestach, najmä v húšťavách, často aj v lesoch, na rúbaniskách, pri múroch, na rumoviskách a medziach od nížin po horský stupeň.