Nechtík lekársky

Calendula officinalis asteraceae (astrovité)

Compositae (Zložnokveté)
Ľudové názvy: mesiačik, slniečko, nahotka liečivá, krusíček
Česky: Měsíček lékařský, Anglicky: Pot marigold, Latinsky: Calendulla officinalis L., Francúzsky: Souci officinal, Španielsky: Calendula, Taliansky: Calendola, Poľsky: Nagietek lekars-ki, Maďarsky: Körömvirág
OBSAHUJE
4 recepty
Súvisiace edície: kozmetiká, obklady
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Calendulae flos Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona kvet kvet
Výsev
III-V
15x50 cm
VI-VIII (IX)

Botanický popis

Jedno- až dvojročná bylina 30 – 50 cm vysoká so zelenou dužinatou priamou stonkou a s bočnými výhonkami porastenými drobnými chĺpkami.

Drobné zúbkaté listy sú pokryté páperím, majú lopatkovitý tvar a pri stonke kopijovitý. Žlté alebo až žiarivo oranžové kvety s priemerom 4 – 7 cm sú zložené z jazykovitých plodných kvetov a zvýrazneného terča rúrkovitých jalových kvetov.

Kvitne celé leto – júl až október, kvety sa dopoludnia otvárajú a po štvrtej hodine odpoludnia zatvárajú, aby chránili peľ od nočnej rosy. Plody sú ohnuté nažky bez chocholca, semená skrúteného tvaru, béžové, asi 5 mm dlhé.

Výskyt

Nechtík je pôvodom z južnej Európy, u nás v prírode sa vyskytuje iba splanený, zato sa však pestuje v niekoľkých odrodách ako najrozšírenejšia atraktívna kvetina prídomových záhradiek. Na farmaceutické potreby sa pestuje v poľných kultúrach.