jedovata bylinkaNáprstník červený

Digitalis purpurea

Scrophulariaceae (Krtičníkovité)
Česky: Náprstník červený, Anglicky: Foxglove, Francúzsky: Digitale poupure, Španielsky: Digital, Taliansky: Digitale, Poľsky: Naparstnica purpurowa, Maďarsky: Piros gyüszűvirág
Súvisiace edície: jedovaté
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Digitalis folium Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona list list

Botanický popis

Dvojročná bylina vysoká 30 – 150 cm, ktorá môže byť za určitých podmienok trvalkou. Stonku má priamu, prízemné listy v ružici, vajcovito kopijovité, vrúbkované, na rube sivo plstnaté. Kvety sú v jednostrannom strapci, rúrkovito zvonkovité, červené, zvnútra v hrdle tmavo škvrnité. Kvitne celé leto (jún – august). Plody sú chlpaté vajcovité dvojpuzdrové tobolky.U nás sa často vysadzuje v záhradkách na ozdobu v mnohých hybridoch, ktoré majú kvety rozličných farieb. Listy „klasického“ náprstníka sú oválne, hybridy ich majú inakšie a kvety nápadnejšie. Často sa pestuje atraktívny kultivar Digitalis „Mertonensis“ s listami kopijovitého tvaru a nápadnejšími ružovými kvetmi.

Náprstník vlnatý (D. lanata Ehrh.) je dvojročná až trváca bylina, s byľou priamou, 30 – 100 cm vysokou, lysá, často červenkastá. Listy má podlhovasto kopijovité, holé, brvité. Strapec kvetov je veľmi hustý, žliazkato vlnatý, listene kopijovité, koruna 2 – 3 cm bledožltá až belavá, s hnedou alebo s fialovou žilnatinou. Kvitne v júni – auguste.

Výskyt

Vo voľnej prírode – ak sa u nás roztrúsene nájde, tak ide iba o druhotný zdivený exemplár a je prísne chránený. Rastie na rúbaniskách, v svetlých a zmiešaných lesoch a na okraji lesov. Obľubuje piesčité, hlinité a dusíkaté pôdy, neznáša vápnik. Jeho areál a domovina je západná Európa. Na farmaceutické ciele sa pestuje iba ojedinele.

Náprstník vlnatý(D. lanata Ehrh.) je pôvodný v Severomaďarskom stredohorí, Pilišských kopcoch, výskyt na južnom Slovensku je možný. Pochádza z Balkánu a dnes sa hojne pestuje v mnohých európskych krajinách, aj v USA.