jedovata bylinkaLobelka tabaková

Lobelia inflata L.

Lobeliaceae (Lobelkovité)
Česky: Lobelka nadmutá, Anglicky: Indian tobacco, Francúzsky: Lobélie inflée, Nemecky: Aufgeblasene Lobelie, Španielsky: Lobelia, Taliansky: Lobelia, Tabacco indiano, Poľsky: Lobelia, Stroiczka rozdęta, Maďarsky: Lobelia
OBSAHUJE
2 recepty
Súvisiace edície: jedovaté
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Lobeliae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Lobelka tabaková je jednoročná bylina s výškou 50 – 70 cm, s byľou hranatou, málo rozkonárenou, červenkastou, so striedavými, predĺženo vajcovitými, celistvookrajovými, lesklým listami, celá riedko a tuho chlpatá. Má drobné modré kvety v pazuchách listov, plody bruchaté tobolky ovenčené zvyškom kvetného kalicha. Kvitne asi v júni – júli.

Príbuzné druhy lobelky obsahujú tiež alkaloidy (najmä Lobelia salicifolia – Chile, Lobelia nicotianaeflia – východná Ázia a India, podobne severoamerická Lobelia excelsa a Lobelia syphylitica a aj okrasná Lobelia cardinalis L., lobelka šarlátová, pestovaná niekedy ako okrasná bylina záhrad). Z príbuzných druhov možno ešte uviesť lobelku belasú (lobelka modrá – Lobelia erinus L.), pôvodnú v južnej Afrike, kde rastie ako trvalka, u nás často ako okrasná v záhradách, ojedinele aj splanie. Pestujú sa tiež ako nízke kultivary, dosahujúce výšku 0,1 – 0,25 m. Kvety sú drobné, modré, menej sa pestujú biele, červené a ružové kultivary. Dobre znáša výslnie i polotieň a vyžaduje ľahšie humusové pôdy. Po prehnojení dusíkom kvitne neskoro a málo. Semená sa vysievajú do skleníka vo februári – marci, semeno je jemné, preto sa nezasypáva. Malé rastlinky sa rozsadia najprv do debničiek, potom do pareniska, lebo sú chúlostivé a musia sa aj opatrne zalievať a vetrať. Na stanovište sa sadia v druhej polovici mája. Po odkvitnutí sa môžu zrezať, zakrátko znovu začnú kvitnúť. Lobelka sa používa tiež na výsadbu voľných záhonov, na hroby, môže sa pestovať aj doma v debničkách, na balkónoch i v črepníkoch.

Výskyt

Pôvodne severoamerická rastlina, rastúca ako burina najmä vo východnej časti Severnej Ameriky, hojne je tu aj pestovaná, hlavne v štátoch New York, Massachusetts a Michigan, aklimatizovala sa najmä v západnej Európe a tiež v Indii.

Lobelka belasá je pôvodná v južnej Afrike, kde rastie ako trvalka, u nás často ako okrasná v záhradách, ojedinele aj splanie. Pestujú sa tiež ako nízke kultivary, dosahujúce výšku 0,1 – 0,25 m. Kvety sú drobné, modré, menej sa pestujú biele, červené a ružové kultivary.