jedovata bylinkaHlaváčik jarný

Adonis vernalis

Ranunculaceae (Iskerníkovité)
Česky: Hlaváček jarní, Latinsky: Adonis vernalis L.
Súvisiace edície: jedovaté
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Adonidis herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

U nás chránená veľmi pekná trváca bylina vysoká 15 – 30 cm s listnantou stonkou v hornej časti. Listy má 2 – 3 x nepárno perovito strihané na množstvo čiarkovitých segmentov, vrcholové jednotlivé kvety s priemerom 4 – 8 cm, žltých korunných lupienkov 10 – 25. Kvitne v apríli až máji.

Ako náhradná liečivá rastlina za hlaváčik jarný sa používa niekedy vňať hlaváčika letného (Adonis aestivalis L.). Je to jednoročná bylina 20 – 40 cm vysoká, kvety má červené, zriedka citrónovožlté, na báze niekedy s čiernou škvrnou. Kvitne od mája do júla. Je poľnou burinou predoázijského pôvodu, k nám sa dostal s obilnými kultúrami. Dôležité rozlišovacie znaky poskytujú zrelé nažky. Obsahové látky tohto hlaváčika sú podobné hlaváčiku jarnému. Hlaváčik letný sa používal v homeopatii, má slabší účinok ako hlaváčik jarný a podobne je aj toxický.

Výskyt

Je veľmi zriedkavý na suchomilných trávnatých spoločenstvách, obľubuje dosť kypré piesčité vápenité pôdy (hromadný výskyt na Devínskej Kobyle pri Bratislave). Často sa pestuje ako skalnička v záhradách.