Hadinec obyčajný

Echium vulgare

Boraginaceae (Borákovité)
Česky: Hadinec obecný
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
echii flos Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
echii folium Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona kvet kvetIkona list list

Botanický popis

Dvojročná bylina príbuzná boráku dosahuje výšku 60 – 100 cm. Má oválne pichľavé listy, stonka býva pokrytá červenými škvrnami a ružové púčiky sa menia na modrofialové kvety. Kvitne od začiatku leta do začiatku jesene. Meno súvisí s tvarom kvetov – blizny vyčnievajúce z kvetu pripomínajú hadí jazyk.

Množí sa vysievaním semien na konci leta priamo na stanovište. Obsahuje alkaloid, ktorý nie je jedovatý pre teplokrvné živočíchy a triesloviny.

Ako vidno, tak ako sú výzorom sebe veľmi podobné druhy čeľade borákovitých rastlín, podobajú sa aj obsahovými látkami. Ľudovo sa rastliny pre svoju podobnosť často zamieňajú a vzhľadom na ochlpenie tuhými drsnými chlpmi sa označujú ako drsnolisté.

Po botanickej i systematickej stránke, ako majú vyzerať všetky rastliny patriace do tejto čeľade, je známy borák lekársky (brutnák lékařský – Borago officinalis L.). Ľudove zo všetkých borákovitých rastín je zasa najznámejšia (a najmilšia) nezábudka (Myosotis L.), s pôvabnými modrými kvietkami.

Výskyt

Rastie hojne pri cestách, na násypoch, na rumoviskách, zriedkavejšie v suchších trávnatých porastoch.