Ďatelina lúčna

Trifolium pratense L.

Fabaceae (Bôbovité), Viciaceae (Vikovité), Papilionaceae (Motýľokveté)
Ľudové názvy: štajerka, vytrvalá ďatelina
Česky: Jetel luční, Jetel luční (červený jetel), Anglicky: Red clover, Latinsky: Trifolium pratense, Francúzsky: Trefle des prés, Nemecky: Rot–Klee, Španielsky: Trèbol de prados, Taliansky: Trifoglio dei prati, Poľsky: Koniczyna łąkowa, Maďarsky: Réti lóhere
OBSAHUJE
3 recepty
Súvisiace edície: medonosné
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Trifolii flos Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona zber - kvet Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona kvet kvet

Botanický popis

Ďatelina lúčna je trváca bylina väčšinou s chlpatou vystúpavou alebo priamou stonkou, vysoká 15 - 30 cm, listy trojpočetné, jednotlivé lístky sú celistvookrajové so šípovitou škvrnou uprostred, čo je jej bezpečný identifikačný znak; niekedy sa vyskytujú namiesto troch lístkov štyri i viacej. Príjemne voňajúce červené kvety sú v hlávkach, väčšinou po dve na jednej stonke, 2 - 3,5 cm dlhé. Kvitne: jún – október.

Bielokvitnúca ďatelina plazivá (jetel plazivý) – Trifolum repens L., má polihavú, plazivú zakoreňujúcu stonku, ktorá je vysoká asi 20 – 50 cm, s lístkami klinovito až obrátene vajcovitými, na vrchole srdcovite vykrojenými, na rube holými; voňavé biele kvety zreteľne stopkaté má vo vajcovitých hlávkach.

Ďatelina roľná (jetel rolní – kočičí jetel – Trifolium arvense L.) je jedno - až dvojročná bylina s byľami 5 – 40 cm, priamymi, rozkonárenými, s lístkami čiarkovito podlhovastými a s kvetmi bielymi, neskôr červenkastými, ktoré tvoria valcovité hlávky.

Výskyt

Ďatelina lúčna rastie na suchých až dosť vlhkých lúkach, obľubuje na živiny bohaté a hlboké pôdy a u nás je veľmi hojná. Ďatelina plazivá rastie hojne na lúkach a pasienkoch v záhradných trávnikoch, v trávnikoch v parkoch, na ihriskách, obľubuje dusíkaté pôdy a nie je citlivá na zošľapávanie.

Ďatelina roľná (jetel rolní – kočičí jetel – Trifolium arvense L.) rastie hojne na suchých trávnikoch, otvorených piesočnatých pôdach a vyhýba sa vápnitým pôdam.

zámok Ponorte sa hlbšie do sveta liečivých rastlín Dr. Kresánka a získajte podrobné informácie k rastlinám
ako pestovanie, história a zaujímavosti, zber, sušenie, obsahové látky, fytoterapia, recepty, kozmetika,
homeopatia, nežiadúce účinky… a prístup k breviáru zdravia, fytoterapeutickým receptom, registrom
a ďalším špeciálnym edíciám. Pozrite si možnosti prístupu.
Možnosti prístupu