Čiernohlávok obyčajný

Prunella vulgaris L.

Lamiaceae (Hluchavkovité), Labiatae (Pyskaté)
Ľudové názvy: májovník, kňazská zelina, svalník menší, brunelka, hlavuška, čertohlav, čiernohlávka
Česky: černohlávek obecný, Anglicky: Self heal, Latinsky: Prunella vulgaris, Brunella auct. vulgaris, Consolida minoris, Francúzsky: Brunelle commune, Nemecky: Kleine Brunelle, Španielsky: Brunella, Taliansky: Brunella, Poľsky: Głowienka pospolita, Maďarsky: Kőzönséges békavár
OBSAHUJE
5 receptov
Súvisiace edície: medonosné, kloktadlá
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Prunellae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Čiernohlávok obyčajný je trváca bylina 5 – 25 cm vysoká, stonka vzpriamená, chlpatá, listy celistvookrajové alebo riedko vrúbkované, pyskaté kvety 20 – 25 mm dlhé, kalich dvojpyskový, horný trojzubý, dolný dvojzubý, asi o dve tretiny menší ako kvet, koruna päťpočetná s fialovými, príp. ružovými alebo aj bielymi korunnými lupienkami, s prilbicovito vyklenutým horným pyskom.

Kvety tvoria hustý klas a sú v pazuchách širokých listeňov, súkvetie nie je podopreté párom najvyšších listov. Plody sú štyri tvrdky. Kvitne: jún – august, teda od polovice leta.

Rod čiernohlávkov je malý – celkove päťčlenný, z toho tri rastú aj u nás: najkrajší je čiernohlávok veľkokvetý (černohlávek velkokvětý – Prunella grandiflora (L.) Scholler), rastúci roztrúsene po celej SR a vystupujúci aj do vrchov.

Má rád teplo a sucho, a preto ho všade nenájdeme. Od ostatných druhov sa líši tým, že spodné kvety má už dávno odkvitnuté, keď horné iba začínajú rozkvitať, najhornejšie dva listy byle nie sú priamo pod klasom, ale omnoho nižšie a kvety sú veľké a fialové.

Čiernohlávok zastrihovaný (černohlávek dřípatý – Prunella laciniata (L.) L. prv označovaný ako driapkatý) má byľ roztrúsene páperistú, listy perovito zárezové a kvitne žltobielo; rastie roztrúsený v teplejších oblastiach celého štátu.

Krížence na miestach výskytu našich druhov sú dosť časté a šíria sa samostatne na iné miesta. Miešance sa potom nepodobajú ani na jedného z rodičov a pôvod vie určiť iba skúsený botanik – systematik.

Výskyt

S čiernohlávkom sa bežne stretávame v suchomilných a polosuchomilných trávnatých porastoch; obľubuje kyprú, humusovitú a trochu kamenitú pôdu. Rastie roztrúsene až hojnejšie. Pochádza z Európy, ale dnes je rozšírený po celom svete.