Cesnačka lekárska

Alliaria petiolata

Brassicaceae (Kapustovité), Cruciferae (Krížaté)
Česky: Cesnáček lékařský, Latinsky: Alliaria officinalis, Erysimum alliaria, Francúzsky: Alliaire offic-inale, Poľsky: Czosnaczek pospolity, Maďarsky: Hagymaszagú szegecs
OBSAHUJE
2 recepty
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Alliariae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Alliariae semen Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - semeno Ikona zber - semeno Ikona zber - semeno Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňaťIkona semeno semeno

Botanický popis

Cesnačka lekárska je jednoročná až trváca bylina páchnuca pri pomliaždení cesnakom, 20 – 100 cm vysoká; byle má priame, husto listnaté, väčšinou jednoduché, dolné listy dlhostopkaté, obličkovité, vrúbkovane zubaté, byľové krátko stopkaté, trojuholníkovito vajcovité, so srdcovou bázou, nepravidelne zubaté, dlho končisté, holé.

Kvetné stopky dĺžky kalicha, kvety biele (kvitne apríl – jún, niekedy aj skoro z jari) v chocholíkovitom strapci, plody čiarkovité štvorhranné šešule na krátkych stopkách.

Má cesnakový pach, chutí mierne ostro, podobne ako žerucha (uvedená ďalej). Semená majú rovnaký pach, chutia však ostrejšie.

Do čeľade a s podobným šalátovým uplatnením patria ešte dve príbuzné rastliny: eruka siata (roketa setá – Eruca sativa Mill.) a žerucha siata (řeřicha setá – Lepidium sativum L.).

Eruka siata (nazývaná aj ako rukola) je nenáročná bylina s perovito delenými listami korenistej vône a chuti a s krémovo žltými až fialovými, tmavo žilkovanými kvetmi (kvitne koncom jari alebo začiatkom leta), rastúca najmä na rumoviskách a úhoroch, vo viniciach; kedysi sa pestovala pre olejnaté semená.V minulosti sa z nej varil sirup proti kašľu, dnes je šalátovou rastlinou, pestovanou v polotieni zo semien vysievanými na jar; listy na sušenie zberáme pred kvetom.

Žerucha siata má tiež malé biele kvietky typické pre kapustovité rastliny a patrí k obľúbeným šalátovým rastlinám. Obsahuje prírodné antibiotikum, liečebne sa však neuplatňuje. Kvitne začiatkom leta a zberajú sa mladé čerstvé listy. Pre list ju možno pestovať na tanieriku na filtračnom papieri na okne; vyklíči asi za 3 – 4 dni a za týždeň ju možno rezať.

Do palety rastlín s horčicovými glukozidmi a vitamínom C ešte patria žerušnice (řeřišnice – Cardamine), hlavne ž. horká, hojná okolo vôd od nížin do horského vegetačného stupňa, a potočnica lekárska (potočnice lékařská – Nasturtium officinale R.Br.), kedysi na Slovensku pestovaná ako zelenina a rastúca roztrúsene pri potokoch.Ľudove sa rastliny bežne zamieňajú – predovšetkým žerušnice s potočnicou a ľudové liečiteľstvo pozná najmä uplatnenie ich vňate ako antidiabetika a opäť sa na tieto účely začínajú propagovať.

Výskyt

Cesnačka lekárska rastie hojne ako burina od včasnej jari všeobecne od nížin do horského stupňa v krovinách, na okraji svetlých a vlhkých lesov, typické sú pre ňu hrabové dúbravy, kde rastie v bylinnom poschodí, príležitostne aj pri okraji ciest, obľubuje kypré, výživné, dusíkaté pôdy. Poukazuje na ľahko a priaznivo prebiehajúcu nitrifikáciu, na miesta, kde sa zdržuje zver, pasie dobytok, kde bývajú živočíšne výkaly. Rastie po celej, najmä východnej Európe.