Brusnica obyčajná

Rhodococcum vitis-idaea

Ericaceae (Vresovcovité)
Ľudové názvy: bruslinky, brusnice, červené borievky, červené jahody, kyhančie, kyhanka, kyselinky
Česky: Brusinka obecná, Brusnice brusinka, Latinsky: Vaccinium vitis-idaea, Francúzsky: Airelle rouge; Cowberry, Nemecky: Preiselbeere; Kronsbeere ; Steinbeere, Španielsky: Mirtillo rojo, Taliansky: Myrtillo rosso, Maďarsky: Voros áfonya
OBSAHUJE
4 recepty
Súvisiace edície: medonosné, ovocie
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Vitis idaeae folium Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona zber - list Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona list list

Botanický popis

Brusnica obyčajná je vždyzelený ker so vzpriamenými konármi, vysoký 10-20 cm; listy obrátene vajcovité, kožovité, nevýrazne podvinuté; kvety zvonkovité, biele až ružovkasté. Plody sú červené bobule.

Brusnica obyčajná je zameniteľná za čučoriedku obyčajnú - Vaccinium myrtillus L., najmä pri zbere listovej drogy, kým sa nevytvorili plody. Ich stanovištia sú rovnaké, ibaže b. obyčajná je miestami vzácnejšia, ba až vzácna. Na listovú drogu sa vzťahuje norma ČSN 86 Zámena s krušpánom vždyzeleným - Buxus sempervirens L. je zámerným falšovaním; tento okrasný ker rastie zväčša na cintorínoch a v záhradách. Falšovanie sa ľahko pozná - listy sú iného tvaru, chutia príkro sladkohorko a majú nepríjemný pach. Zber lesných plodov sa na svete robil odpradávna. Vo veľkom sa zberali aj brusnice. Ich dávny názov vaccinium objasňuje Plínius, Ovídius i Vergílius zo zmeneného gréckeho vakindos, čo možno chápať ako baccinium - ker s bobuľami (bobuľa = bacca).

Plody brusnice sú veľmi žiadaným ovocím, sú surovinou v konzervárenskom priemysle (výroba kompótov) a výhodným vývozným tovarom. Môžu sa jesť čerstvé, ale keďže sú trpko horkasté, chutia lepšie zavárané; tvoria výnimku medzi ovocím - sú kyselinotvorné. Zavárané brusnice sa nekazia, lebo obsahujú konzervujúcu látku - kyselinu benzoovú.  Brusnicové kompóty by mali jesť ľudia s obličkovými kameňmi, pretože plody obsahujú značné množstvá kyseliny šťaveľovej.

Výskyt

Druh nie je náročný na živiny ani na vodu, vyberá si iba veľmi kyslé až kyslé substráty (pH 4,5-6,0), vyskytuje sa ako lesný druh od nížin až do alpínskeho stupňa, teda vo výškovom rozpätí asi 2 000 metrov.