(Brusnica) čučoriedka barinná

Vaccinium uliginosum L.

Vaccinioidae (Brusnicovité)
Ľudové názvy: blevánky, opilka, šialenica
Česky: (Brusnice) Vlochyňe, Nemecky: Rauschbeere; Trunkelbeere, Maďarsky: Hamvas áfonya
Súvisiace edície: ovocie
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Uliginosi fructus Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - plod Ikona zber - plod Ikona zber - plod Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona plod plod

Botanický popis

Čučoriedka barinná je kríček s 30-80 cm vysokou stonkou a oblými konárikmi, so striedavými, celistvookrajovými, opadavými listami a s pravidelnými, štvor - alebo päťpočetnými vajcovitými pazušnými kvetmi, s pomerne útlym lemom a s bielymi alebo červenkastými korunami, s ôsmimi alebo desiatimi tyčinkami a so spodným semenníkom. Bobule má čierne, modro oinovatené až čiernomodré.

Čučoriedka barinná sa vel'mi podobá (brusnici) čučoriedke obyčajnej a brusnici pravej. Čučoriedka barinná je však vyslovene vlhkomilná a rastic iba na horských rašelinách. Podobá sa ešte listom buxusu vždyzeleného (Buxus sempervirens L.), ktorý je okrasným krom záhradiek a cintorínov.

Výskyt

Druh je vlhkomilný, preto ho stretávame na mokrých až vlhkých miestach s kyslým humusom, najmä na vrchovištiach, rašelinných lúkach a v močaristých lesoch, často i v kosodrevine a na vysokohorských holiach, ale i v nížinách, teda na miestach s výškovým rozpätím asi 1800 metrov.

zámok Ponorte sa hlbšie do sveta liečivých rastlín Dr. Kresánka a získajte podrobné informácie k rastlinám
ako pestovanie, história a zaujímavosti, zber, sušenie, obsahové látky, fytoterapia, recepty, kozmetika,
homeopatia, nežiadúce účinky… a prístup k breviáru zdravia, fytoterapeutickým receptom, registrom
a ďalším špeciálnym edíciám. Pozrite si možnosti prístupu.
Možnosti prístupu