Benedikt lekársky

Cnicus benedictus L.

Asteraceae (Astrovité), Compositae (Zložnokveté)
Ľudové názvy: bodliak požehnaný, ostropes
Česky: Benedikt lékařský, Anglicky: Holy thistle, Blessed-Thistle, Blessed–thistle, Latinsky: Centaurea benedicta, Francúzsky: Chardon bénit, Nemecky: Echtes Benediktenkraut, Španielsky: Cardo bendito, Taliansky: Cardo santo, Poľsky: Drapacz lekarski, Maďarsky: Benedekfü, Aldottbárcs
OBSAHUJE
13 receptov
Súvisiace edície: koreniny
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Cardui benedicti herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Benedikt lekársky sa podobá bodliaku. Je to jednoročná pavučinatovlnatá bylina (10 – 60 cm vysoká) so striedavými, tenko kožovitými podlhovastými svetlozelenými listami na okraji drobnoostníkato zubatými, prízemné listy až gracovité, sediace, poloobjímavé, vyhryzene zubaté a ostnaté.

Jednotlivé úbory (kvitnú jún – júl) sú zahalené najvyššími listami, zákrov vajcovitý, listene škridlicovité, vonkajšie šidlovité, vnútorné dlhšie, lôžko s početnými štetinovitými plievkami. Stredové kvety žlté, okrajové veľmi malé. Plody sú hnedé nažky s trojradovým chocholcom.

Výskyt

Druh je pôvodný v Stredozemí, ale naturalizoval sa aj inde (napr. aj v USA). U nás oddávna v záhradách (ľudová liečivá rastlina) a prechodne splanieva (napr. pri Plešivci). Dnes sa v mnohých krajinách pestuje (východná a južná Európa a i.).