Bavlník chlpatý gossypol

Gossypum sp.

Botanický popis

Podľa rasy alebo druhu majú bavlníky rozličnú výšku. Bavlník peruánsky (Gossypum peruvianum) je poloker z Peru, semená má porastené len dlhými chlpmi, bavlník srstnatý (Gossypum hirsutum) je poloker USA, Mexika a Strednej Ameriky so žltkavými alebo bielymi kvetmi a s dlhými i zamatovými, kratučkými chlpmi. Bavlník barbadoský, západoindický (Gossypum barbadense) je poloker z Bahamských ostrovov, z Antíl a zo Strednej Ameriky, kvety má žltkasté a semenné chlpy iba dlhé.

Bavlník stromovitý (Gossypum arboreum) je jediný stromček, rastie v strednej Afrike (Abesínsko a Sudán) a často sa pestuje okolo chrámov v Indi. Má tmavonachové, zriedka žltkavé alebo biele kvety, semená s plsťou a len s dlhými chlpmi. Bavlník bylinný (Gossypum herbaceum) je pôvodom azda z tropickej južnej Ázie, boli pokusy kultivovať ho aj u nás na južnom Slovensku. Má kvety biele alebo žlté a semená porastené hustou plsťou a len dlhými bielymi chlpmi.

Výskyt

Bavlníky rastú ako kry väčšinou so žltými kvetmi v tropických a subtropických krajinách, kde sa hlavne kultivujú (najmä k získavaniu vaty).