Aloa

Aloe

Asfodelovité (Asphondelaceae)
OBSAHUJE
2 recepty

Botanický popis

Rod Aloë z čeľade Asphondelaceae má asi 350 druhov. Mäsité listy s okrajovými purpurovými ostňami sú dlhé asi 50 cm, 10 – 20 cm široké, odrezávajú sa a vytekajúca šťava sa zachytáva do nádob, potom varí buď na otvorenom ohni alebo vo vodnom kúpeli na zahustenie.

Sú to význačné suchomilné rastliny zväčša kríčkovitého alebo stromovitého vzrastu. Nadzemný kmeň býva jednoduchý, listy (dlhé aj 50 cm, široké 10 – 20 cm a hrubé 5 cm) má na konci konárov alebo kmeňa v chocholcoch, obyčajne sú hrubé, mäsité, kopijovité alebo široko čiarkovité, na okraji s tŕňmi a s hrubou kutikulou. Kvetenstvo je jednoduché alebo strapcovité, kvety pomerne veľké a pekne zafarbené.

Typickým zástupcom je druh Aloa ferox. Jeho obyčajne jednoduchý kmeň je vysoký 2 – 3 (zriedka aj do 6) m, na konci má chocholec z hrubých listov dookola posádzaných, najmä však na spodku, tŕňmi, kvety bledočervené a zeleno žíhané, tvoriace rozkonárené strapce. Rastie v Kapsku a poskytuje obchodný druh Curaëao-Aloe. Barbadoská aloa má obchodné označenie Kap-Aloe.

Výskyt

Ich pravlasťou je východná a južná Afrika a rozšírili sa do Stredozemia a Indie, dnes sú aj v Číne a v Strednej Amerike.

Rod Aloa má asi 200 druhov (čeľaď Liliaceae – novšie uvádzaná aj Asphodelaceae/Anthericaceae) domácich vo východnej a južnej Afrike, najviacej na suchých juhoafrických stepiach, menej na Madagaskare, na Sokotre a v južnej Arábii. Druhy sa rozšírili aj v mediteránnej oblasti a niektoré i v Indii.