Účinnosť čajovín

K osobitným zvláštnostiam čajovín patrí, že ich indikácie vychádzajú zväčša zo skúseností, čo je pochopiteľné. Väčšina z nich sa uplatňovala dlhší čas na miernenie a liečenie rozličných porúch a do terapie sa dostala v čase, keď farmakodynamika a farmakokinetika (účinok liečiva, jeho postup v organizme, vstrebávanie a pôsobenie) boli neznámym pojmom a nijaký liečiteľský zákon nežiadal zisťovanie bezchybnosti a účinnosti čajoviny.

Dnes je však nevyhnutné urobiť celý rad pokusov a zisťovaní, overení a skúmaní prípadných vedľajších účinkov a pod., a preto aj pri uznávaní čajovinových drog bolo potrebné urobiť korektúru oblastí používania prevzatého z ľudového liečiteľstva, ktoré často okrem skúseností spočíva na tradícii a nie na obsahových látkach.

Príkladov čajovín s presne známymi a účinnými obsahovými látkami nemáme mnoho. Je to napr. list a plod senny (Sennaefoliumetfructus), oficinálne vo všetkých svetových liekopisoch. Obsahujú účinné sennozidy. Na skúsenosti dodnes spočíva užívanie čaju z lipového a bazového kvetu (Tilaefloset Sambuciflos) ako diaforetika – na vypotenie; svoj podiel tu zrejme má aj potreba piť tento čaj horúci, studený nie je potopudný. Chýbajúce dôkazy o účinnosti a znalosti obsahových látok znižujú v očiach odborníkov možnosti použiteľnosti čajovín v terapii.

Mnohé drogy sú okrem toho z minulosti zaťažené takými ľudovými indikáciami, ako je napr. krvčistiaci účinok, na schudnutie, pri pľúcnych bolestiach, na srdce, na nervy a pod., čo vonkoncom nič nevystihuje. Preto je potrebné doplniť liečivé rastliny farmakologickými prieskumami, z čoho plynie aj spomínaná štandardizácia oblastí terapeutického  použitia, poukázanie na prípadné vedľajšie účinky a kontraindikácie – zákaz užívania pri určitých ochoreniach alebo stavoch – napr. v gravidite, pri riadení motorového vozidla a pod.

Ako príklad uvedieme list senny – Sennaefolium platný pre všetky drogy s účinným obsahom antrachinónov (aj krušinová kôra a i.).

Upotrebenie: zápcha, všetky ochorenia, pri ktorých je želateľná mäkká stolica a ľahké vyprázdňovanie čriev, ako sú trhliny konečníka, hemoroidy, operačné zásahy do análneho otvoru, na vyčistenie čriev pri vyšetrovaní röntgenom, pred operáciou žalúdka a pod.

Protiupotrebenie: neužíva sa pri zauzlení čriev, pri gravidite a dojčení.

Vedľajšie účinky: Pri odporúčanom dávkovaní nie sú známe; pri častejšom a zvýšenom užívaní alebo predávkovaní dochádza k zvýšenej strate vody a solí z organizmu, predovšetkým draslíka, a môže nastať aj vylučovanie bielkovín (albumínúria) alebo krvi (hematúria) v moči, ďalej ukladanie pigmentov (farbív) na sliznici čriev (melanosiscoli) a je možné aj poškodenie črevného nervu.

Vzájomné pôsobenie s inými prostriedkami: Na základe zvýšenej straty draslíka môže sa zvýšiť účinnosť súčasne užívaných liekov s obsahom srdcových glykozidov.

Dávkovanie a užívanie: 1/2 až jedna (zarovnaná) čajová lyžička drogy sa preleje vriacou alebo studenou vodou (cca 150 ml) a po asi 10 min sa precedí alebo v studenej vode nechá dlhšie vylúhovať. Ak nie je nariadené inak, pije sa ráno alebo večer pred spaním čerstvo pripravená šálka čaju.

Dĺžka užívania: Bez rady lekára iba krátkodobo.

Poznámka: Drogu treba chrániť pred svetlom a vlhkom. Užívaním sa moč farbí do červena (neškodné).

Novšie sa dostávajú do terapie aj také drogy, ktorých účinné princípy celkom nepoznáme, ale povzbudzujú v organizme mnohé reakcie a jeho ochranný mechanizmus – imunitu. Pôsobia pomaly a najmä v prípadoch, ak ostali zachované určité fyziologické systémy (veľmi voľne, ak je človek inak zdravý). Nie sú vhodné ako špecifické liečivá v terapii akútnych ochorení, napr. koreň ženšenu (Ginsengradix), aj iné saponínové, možno i niektoré horčinové drogy (koreň horca – Gentianaeradix), drogy s obsahom kremičitanov (praslička – Equisetiherba), tiež druhy rodu echinacea, všehojovec (Acanthopanax) a iné. Toto všetko si žiada prieskum a už sa vie, že prekročenie ich dávkovania, odporúčanej dĺžky užívania vyvolá už nenapraviteľné srdcové arytmie. 

Mnohé čajoviny sa užívajú na základe psychoterapie, čo treba priznať; ide o akýsi „kult“ prípravy čaju, spôsob úpravy, užívanie a isté manipulácie pôsobiace na psychiku užívateľa. Preto je možné hovoriť o účinku blízkom placebovému (namýšľané liečebné pôsobenie). Tento účinok nie je však špecifický iba pre liečivé rastliny. Pri testovaní pôsobenia analgetík, sedatív, nervín a iných liečiv sa taktiež zistila nadmerná placebová účinnosť.