Obdobie zberu liečivých rastlín

Obdobie zberu liečivých rastlín je podmienené najvyšším obsahom účinných látok v niektorom rastlinnom orgáne. Ak sa rastlina na stanovišti riadne vyvíja – rastie, kvitne a pod., dá sa predpokladať, že tvorba obsahových látok v nej prebieha normálne. Zber sa dá vytýčiť časove, v istom ročnom či mesačnom období, čo však nebýva presné.

Vývoj rastliny je ovplyvnený hlavne klimatickými a inými podmienkami. Je preto presnejšie vytýčiť zber vzhľadom na vytváranie a vývoj jej orgánov, napr. nasadanie kvetných púčikov, začiatok kvitnutia, tvorbu plodov a pod. Mechanické časové zadelenie podľa kalendára nesúhlasí vždy s vývojom rastlinných orgánov – neskorá jar, chladné leto, tuhá zima a pod. zohrávajú podstatnú úlohu.

Obdobie zberu nemožno preto voliť náhodne, ale má svoje vedecké opodstatnenie. Na zbere „za mesačnej noci na svätého Jána“ čosi bolo – ľudová múdrosť tušila vtedy maximum účinných obsahových látok a mystika mala dodať rastline na účinnosti.

Časová závislosť zberu býva ešte užšia vtedy, ak sa biologicky aktívne látky tvoria v listoch; napr. náprstníkové listy (Digitalis folium) majú pri zbere za slnečného počasia a popoludní vyšší obsah srdcových glykozidov ako zrána.

Orgány s obsahom silice je výhodnejšie zberať neskoro popoludní, lebo v čase silného slnečného žiarenia sa silica stráca. Takto možno aj pochopiť nevyhnutnosť zberu podzemných zásobných orgánov – koreňov a podzemkov v jeseni, najmä ak nám ide o rezervné látky – škrob, inulín, sliz či silicu.

Púpavový koreň s vňaťou, ktorý sa vykopáva na jar, má maximum horčín práve vtedy, ale ak nám ide o zásobný inulín (pre použitie ako antidiabetikum), je výhodné vykopávať ho na jeseň alebo vo včasnú jar. Pri každej rastline a jej orgáne je preto potrebné poznať charakter obsahových látok zhruba aj vplyvy, ktoré na ne pôsobia. Iba vtedy možno získať z rastlín hodnotné drogy.

Svit mesiaca a zber. Mnohí odborníci v oblasti liečivých rastlín radia, aby sa liečivé rastliny nikdy nezberali pri plnom svite mesiaca. Mesačný svit totiž rastlinám odoberá liečivú silu. Radia, aby sa k tomu vybrali dni, keď je z mesiaca viditeľná najmenšia časť. Pri pribúdaní mesiaca prúdia totiž liečebné sily do rastliny, pri ubúdajúcom klesajú v smere ku koreňu.
Tento vplyv mesiaca však nie je doposiaľ nijako vedecky doložený.