Repík lekársky

Agrimonia eupatoria

Rosaceae (Ružovité)
Česky: řepík lékařský, Anglicky: Common agrimony, Latinsky: Agrimonia eupatoria L., Francúzsky: Aigremoine eupa-toire, Španielsky: Agrimonia, Taliansky: Agrimonia, Poľsky: Rzepik pospolity, Maďarsky: Közönséges párlófű
OBSAHUJE
23 receptov
Súvisiace edície: kúpeľ, medonosné, obklady, kloktadlá
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Agrimoniae herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať
Výsev
III-IV
X-XI
V
40x30 cm
VI-IX

Botanický popis

Repík lekársky je trváca bylina vysoká 30 – 130 cm. Stonku má vzpriamenú s drsnými chlpmi. Listy nepárno perovito zložené, lístky podlhovasto kopijovité, pílkovité, sediace, veľké lístky stopkaté. Kvitne žlto od júna do augusta. Kvety majú príjemnú jablkovú vôňu a sú v dlhých (aj 60 cm) mnohokvetých strapcoch. Plody sú nažky s ostňami. 

Repík voňavý (r. vonný – A. procera Wallr., syn. A. odorata non Miller, rátaný prv iba za plemeno r. lekárskeho – subsp. procera (Wallr.) Arrh.),  je bez prízemnej ružice. 

Výskyt

U nás rastie roztrúsene v polosuchomilných trávnatých spoločenstvách, na medziach pri cestách, na okraji lesov, pri slnečných lesných cestách, obľubuje kypré pôdy a je teplomilný.Vývozcom vňate repíka je hlavne Bulharsko a Maďarsko.

Repík voňavý u nás rastie asi (údaje sa novšie rátajú za mylné) na Záhorskej nížine, na Ponitrí, Podunajsku (Kolárovo), v Česku: Český ráj, Českomoravská vrchovina, Jeseníky, Beskydy a i. – kedysi často v záhradkách ako liečivá rastlina a odtiaľ splanieva.