Dúška materina

Thymus serpyllum L. (spec. coll.)

Labiatae (Pyskaté), Lamiaceae (Hluchavkovité)
Ľudové názvy: dúška chodec, materinka, materonka, žadovník
Česky: Mateřídouška obecná, Anglicky: Wild thyme, Latinsky: Mateřídouška úzkolistá, Thymus angustifolius, Francúzsky: Thym serpolet, Nemecky: Sandthymian, Wilder thymian, Španielsky: Serpol, Taliansky: Pepolino, Poľsky: Macierzanka piaskowa, Maďarsky: Mezei kakukfű (démutka)
OBSAHUJE
14 receptov
Súvisiace edície: koreniny, kúpeľ, medonosné, obklady
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Serpylli herba Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona zber - vňať Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona vňať vňať

Botanický popis

Dúška materina je mimoriadne premenlivý druh (Hegi ich uvádza 21 aj s poddruhmi), z ktorého niektoré typy sa zavše vyčleňujú ako samostatné druhy. Trváca bylina s poliehavou alebo vystúpavou stonkou vysoká 5 – 30 cm, na báze drevnatá, okrúhla alebo hranatá, chlpatá.

Listy malé, tri - až štyrikrát dlhšie ako široké, krížmo protistojné, kožovité, elipsovité alebo podlhovasté, rozdrvené intenzívne voňajú. Kvety po 3 – 6 v pazuchách listom podobných listeňov a na vrchole stoniek v hlávkatých papraslenoch; kvitne: jún – október. Plody sú tvrdky.

Tymian je trváca bylina s byľou dolu zdrevnatenou, rozkonárená, 20 – 40 cm vysoká.Listy krátko stopkaté, čiarkovité, celistvookrajové, podvinuté, paprasleny 3 – 6-kvetné v pazuchách horných listov, tvoriace koncový dlhý paklas. Kvety belavé až bledočervené, kvitnú máj – september, včelám poskytujú nektár a peľ. Plody sú tvrdky.

Thymus zygis L. tzv. španielsky tymian má sediace ihlicovité až predĺženo kopijovité podvinuté listy obvykle dlhé 1,7 až 6,5 mm, široké 0,4 až 1,2 mm, s čepeľou obojstranne zelenou, až šedozelenou, stredná žilka je niekedy fialová a okraj listu je najmä na báze s dlhými bielymi chlpmi; kvety sú podobné tymianu.

Výskyt

Dúška materina rastie veľmi hojne na okraji ciest, medziach, násypoch, v suchých i polosuchých trávnatých porastoch, obľubuje prevzdušnené, často piesočnaté alebo kamenité pôdy, ale aj hlinité.

Tymian je pôvodný v Stredozemí, u nás často v záhradkách i záhradách ako korenina, ojedinele splanieva. Thymus zygis L. tzv. španielsky tymian pochádza z Iberského poloostrova, kde sa aj kultivuje.