Borovica lesná

Pinus sylvestris L.

Pinaceae (Borovicovité), Abietaceae (Jedľovité)
Ľudové názvy: sosna obyčajná, borovica
Česky: Borovice lesní, Anglicky: Scota pine, Latinsky: Pinus silvestris L., Francúzsky: Pin sylvestre, Nemecky: Gemeine Kiefer, Španielsky: Pino silvestre, Taliansky: Pino di scozia, Poľsky: Sosna zwyczajna, Maďarsky: Erdei fenyő
OBSAHUJE
2 recepty
Súvisiace edície: kúpeľ, medonosné, stromy
Zberaná časť I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Pini sylvestris Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona zber - konárik Ikona zber - konárik Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa Ikona - nezbiera sa
Legenda:Ikona konárik konárik

Botanický popis

Borovica lesná je ihličnatý strom s výškou aj 40 m, koruna široká, guľatá, ihlice po dve, vytrvávajúce asi tri roky, končisté, 2 – 6 (8) cm dlhé, samčie kvety vajcovité, samičie na zahnutej stopke, dozrievajúce na druhý rok; šišky nelesklé, štítok semenných šupín kosoštvorcový, krídla 3 – 4 x dlhšie ako semená.

Možno ešte uviesť príbuznú našej borovici lesnej, ktorá je síce cudzinec – borovica prímorská (Pinus pinaster Ait.), ale jej miesto v terapii je veľmi významné. Táto borovica je strom vysoký aj 30 m s popraskanou hnedočervenou borkou, s ihlicami vo zväzočkoch po dvoch a dlhých 10 – 25 cm. Šišky vyrastajú aj po dve až štyri naraz.

Výskyt

Borovica je rozšírená v celom štáte, pôvodná v nížinách, na piesčinách, vo vyšších polohách na skalách, v Karpatoch na vápenci. Ak sa zatúlate ako návštevníci do Stredomoria, upúta vás borovica prímorská spolu s borovicou píniovou, čo sú významné a nápadné dreviny Stredomoria.